Till innehållet
theRAMageddon
Sverige, SEK
Guide

RAM Hastighet och Latens Förklarat: MHz och CL

Bredvid kapaciteten står två siffror på varje RAM-kit: hastigheten i MHz och CL. Här är vad de betyder, hur du jämför kit med olika siffror och vilken hastighet som är rimlig för DDR4 och DDR5.

Av GregoryUppdaterad 6 min läsning

Det viktigaste

  • MHz på ett RAM-kit är egentligen MT/s, alltså miljoner överföringar per sekund. Ett DDR4 3200MHz-kit gör 3200 miljoner överföringar per sekund.
  • Verklig latens i nanosekunder är CL x 2000 delat med hastigheten. DDR4 3200 CL16 och DDR5 6000 CL30 hamnar båda på 10 ns.
  • Snabba kit går bara på angiven hastighet när XMP eller EXPO är påslaget i BIOS.
  • I en dator som redan har DDR4 är 3200MHz det säkra valet. Det billigaste 16GB DDR4 3200-kitet kostar 728 kr den här veckan.

Vad betyder MHz och CL på ett RAM-minne?

En typisk produktrad för RAM ser ut så här: "16GB DDR4 3200MHz CL16". Den första siffran är kapaciteten, och den går vi igenom i guiden om hur mycket RAM du behöver. Den här sidan handlar om de två andra siffrorna, hastigheten och latensen. Vill du först veta vad arbetsminnet gör i datorn, läs vad RAM är.

Hastigheten är strängt taget ingen frekvens. DDR står för double data rate: minnet skickar data två gånger per klockcykel. Ett kit som säljs som 3200MHz gör alltså 3200 miljoner överföringar per sekund, 3200 MT/s, medan själva klockan går på 1600 MHz. Butiker och förpackningar skriver nästan alltid MHz. När du jämför kit kan du läsa 3200MHz och 3200 MT/s som samma sak.

CL betyder CAS-latens. Det är antalet klockcykler från att minnet tar emot en begäran tills data kommer tillbaka, så CL16 är 16 cykler. Vid samma hastighet är ett lägre CL snabbare. Mellan två olika hastigheter säger CL-talet ensamt nästan ingenting, eftersom varje cykel blir kortare när hastigheten stiger.

Så räknar du ut den verkliga latensen

För att jämföra kit med olika hastighet räknar du om cyklerna till tid. Crucial beskriver latensen som cykeltiden gånger antalet cykler. Med siffrorna från produktsidan blir formeln:

verklig latens (ns) = CL x 2000 / hastighet i MT/s

Ett DDR4-kit på 3200 MT/s med CL16 ger 16 x 2000 / 3200 = 10 ns. Ett DDR5-kit på 6000 MT/s med CL30 ger 30 x 2000 / 6000, alltså också 10 ns. Crucial påpekar att CL-talen har vuxit i takt med hastigheterna, och därför har den verkliga väntetiden legat ungefär still från generation till generation. Har två kit samma latens i nanosekunder vinner det snabbare, eftersom det flyttar mer data varje sekund.

Tabellen nedan räknar ut latensen för vanliga kombinationer av hastighet och CL. Sista kolumnen visar det billigaste stationära kitet vi hittade hos svenska butiker den här veckan med just den kombinationen, oavsett storlek, så raden kan gälla ett litet kit.

Hastighet och CLVerklig latensBilligaste kit nu
DDR4 2666 CL1914,3 ns777 kr
DDR4 3200 CL1610 ns876 kr
DDR4 3200 CL2213,75 ns603 kr
DDR4 3600 CL1810 ns1 716 kr
DDR5 4800 CL4016,7 ns2 036 kr
DDR5 6000 CL3010 ns2 542 kr
DDR5 6000 CL3612 ns3 283 kr
DDR5 6400 CL3210 ns6 459 kr

Samma hastighet betyder alltså inte samma latens. G.Skill anger sitt Flare X5-kit på 32GB som DDR5-6000 CL30 och sitt Ripjaws S5-kit på 32GB som DDR5-6000 CL36. Siffran före MHz är densamma, men det första kitet svarar på 10 ns och det andra på 12 ns. Läs därför alltid CL-värdet innan du jämför pris.

Vilken DDR4-hastighet: 2666, 3200 eller 3600MHz?

Sitter det redan DDR4 i datorn är 3200MHz det naturliga valet. Enligt Kingston är 3200 MT/s den högsta officiella hastigheten för DDR4, så en processor som stöder den kör kitet utan någon profil i BIOS. Intel listar till exempel Core i5 14600K för DDR4 upp till 3200.

Kit på 3600MHz är vanliga och fungerar ofta bra, men de ligger över standarden och kräver XMP samt ett moderkort och en processor som klarar hastigheten. Med samma verkliga latens ger 3600 lite mer bandbredd. Har 3600-kitet ett mycket högre CL försvinner fördelen. Kit på 2666MHz är främst intressanta när du fyller på en dator som redan har sådana moduler: Corsair råder dig att matcha typ, kapacitet och frekvens på det som redan sitter i.

Tabellen visar det billigaste stationära DDR4-kitet i varje kombination av storlek och hastighet den här veckan, och lägsta pris per GB.

DDR4-kit (stationär)Billigaste nuLägsta pris per GB
16GB 2666MHz1 220 kr76,25 kr
16GB 3200MHz728 kr45,47 kr
16GB 3600MHz1 716 kr107,25 kr
32GB 3200MHz2 388 kr74,61 kr
32GB 3600MHz1 991 kr62,23 kr

Storleken väger tyngre än hastigheten. Newegg räknar 16GB som tillräckligt för surf, kontor, skolarbete och de flesta spel i 1080p, och 32GB för spel med webbläsare och chatt öppna eller för bildredigering. Är skillnaden mellan 3200 och 3600 liten i din storlek kan det snabbare kitet vara värt det, så länge latensen i nanosekunder är likvärdig. Alla DDR4-kit vi följer finns på DDR4 RAM, och 16GB-kit av båda typerna på 16GB RAM.

DDR4 är i dag ett köp för en dator du redan har. Samsung, SK hynix och Micron meddelade under 2025 att de lägger ned DDR4-tillverkningen för att satsa på DDR5, LPDDR5 och HBM, enligt Tom's Hardware. I laptops gäller samma hastighet: Kingston säljer sin FURY Impact DDR4 SO-DIMM på 3200 MT/s, och priserna finns på DDR4 SO-DIMM.

Lägsta pris i Sverige den här veckanBilligaste 16GB DDR4 3200MHz-kit728 kr Amazon.seUppdaterad 2 november 2026

DDR5-hastigheter för AMD och Intel

Börja med plattformen. AMD AM5 (Ryzen 7000 och 9000) och Intel Core Ultra 200S tar bara DDR5. Intel Core från 12:e till 14:e generationen klarar båda typerna, och där är det moderkortet som bestämmer. Kingston anger att DDR5 börjar på 4800 MT/s, och enligt Engadget höjde JEDEC den officiella gränsen till 8800 MT/s under 2024. Skillnaderna mellan generationerna går vi igenom i DDR5 vs DDR4.

För AMD listar Engadget DDR5-5600 som stödd hastighet för Ryzen 9000 och DDR5-5200 för Ryzen 7000. Ändå bygger nästan alla AM5-datorer med ett DDR5-6000-kit. Förklaringen enligt Newegg och Engadget: upp till ungefär 6000 MT/s går minneskontrollern i samma takt som minnet. Snabbare kit får kontrollern att gå ned till halva minnesklockan, och det lägger till fördröjning. Engadget hänvisar till tester från Tom's Hardware där DDR5-6000 CL30 slutade före ett DDR5-6400 CL32-kit. Observera att DDR5-6000 CL30 är en rekommendation från press och butiker, inte AMD:s garanterade hastighet, och att den kräver EXPO. Fyller du alla fyra platser sjunker gränsen kraftigt: AMD anger för Ryzen 9 9950X DDR5-5600 med två moduler men bara DDR5-3600 med fyra. Aktuella kit finns på DDR5-6000 CL30.

För Intel anges Core Ultra 9 285K för DDR5 upp till 6400 MT/s. Engadget skriver att Core Ultra 200S når 6400 med CUDIMM, moduler med en egen klockkrets, och 5600 med vanliga moduler. Newegg föreslår ett kit på 6000 till 6400 MT/s för de här processorerna. Alla DDR5-kit med pris per GB finns på DDR5 RAM.

Innan du köper

Hastigheten kommer sist. Kontrollera först om moderkortet tar DDR4 eller DDR5, bestäm sedan hur många gigabyte du behöver, och jämför först därefter MHz och CL. Två moduler håller en hög hastighet lättare än fyra.

XMP och EXPO: därför går kitet långsammare än kartongen

Varje DDR-generation har standardhastigheter som JEDEC bestämmer. Allt över dem bygger på en profil som ligger lagrad på själva modulen. Intel kallar sin profil XMP (Extreme Memory Profile), och AMD:s motsvarighet för DDR5 på AM5 heter EXPO. Du slår på profilen i BIOS, och då går minnet på den hastighet och de tider som står på förpackningen.

Utan profil startar ett DDR5-6000-kit vanligtvis på en lägre standardhastighet, 4800 eller 5600 MT/s. Corsair anger till exempel att deras VENGEANCE-kit på 32GB, testat för 6000 MT/s CL30 vid 1,40 volt, har standardvärdena 4800 MT/s CL40 vid 1,1 volt. Det är alltså inget fel när ett nytt kit visar en lägre hastighet i Windows. Det är en inställning i BIOS.

Både Intel och AMD räknar XMP och EXPO som överklockning, utanför den officiella specifikationen. I praktiken är det så de flesta snabba kit körs, men ett moderkort eller en processor som inte klarar profilen kan behöva en lägre hastighet för att vara stabil.

Spelar RAM-hastigheten roll i spel?

Mindre än prisskillnaderna antyder. Engadget skriver att inget spel kräver en viss DDR5-hastighet och att alla spel som fungerar på DDR5 också fungerar på de långsammaste DDR5-4800-kiten. Steget från det långsammaste till ett kit i mellanklassen kan ge lite mer prestanda. Kit på DDR5-7200 och 8400 ger enligt Engadget bara en marginell ökning i bildfrekvens när processorn är flaskhalsen, till ett mycket högre pris.

Samma artikel räknar på standardkit enligt JEDEC: deras tider håller latensen kring 14 ns hela vägen från DDR5-3200 till DDR5-8800. Ett snabbare standardkit ger alltså mer bandbredd men ingen kortare väntetid. På Intel slutade det lägst placerade 32GB-kitet i Tom's Hardwares tester ungefär 4 procent efter det snabbaste i tunga produktivitetsprogram, enligt Engadget.

Slutsatsen för den som spelar: lägg pengarna på rätt kapacitet och ett kit med rimlig latens, inte på den högsta siffran. Våra val för spel finns i bästa RAM för gaming.

Vanliga misstag

  • Jämföra CL mellan olika hastigheter. CL30 på 6000 MT/s svarar snabbare än CL19 på 2666 MT/s. Räkna nanosekunderna.
  • Glömma XMP eller EXPO. Kitet går då på sin standardhastighet, och du får inte det du betalat för.
  • Tro att DDR5-6000 CL30 är AMD:s officiella hastighet. Det är en populär överklockad inställning, inte en hastighet AMD garanterar.
  • Köpa fyra moduler för hög hastighet. Två moduler håller högre hastighet, och AMD anger en betydligt lägre gräns med fyra.
  • Sätta ihop två olika kit. Corsair påpekar att det enda sättet att garantera att modulerna fungerar ihop är att byta ut allt mot ett och samma kit.
  • Betala för hastighet före kapacitet. Ett snabbt 16GB-kit hjälper inte om det du gör kräver 32GB.

Vi testar inte minne själva. Varje vecka samlar vi in priserna och specifikationerna som svenska butiker publicerar, och latensen räknar vi ut från de specifikationerna. Senaste kontrollen gjordes den 2 november 2026. Alla priser på sidan är inklusive moms.

Frågor

Är 16GB RAM DDR4 3200MHz fortfarande värt att köpa?

Ja, om datorn redan har DDR4. 3200 MT/s är den högsta officiella DDR4-hastigheten, så en processor som stöder den kör kitet utan överklockningsprofil.

Vad är skillnaden mellan MHz och MT/s?

MT/s räknar överföringar per sekund, MHz räknar klockcykler. DDR-minne överför data två gånger per cykel, så ett kit på 3200 MT/s har en klocka på 1600 MHz men säljs som 3200MHz.

Är högre RAM-hastighet alltid bättre?

Nej, bara om latensen i nanosekunder är lika låg eller lägre. Räkna ut CL x 2000 delat med hastigheten för båda kiten och kontrollera att moderkortet och processorn klarar hastigheten.

Vad är en bra latens för DDR5?

Runt 10 ns är snabbt. DDR5 6000 CL30 ger 10 ns, medan ett DDR5 4800 CL40-kit ligger på nästan 17 ns.

När kontrollerades priserna på sidan?

Den 2 november 2026, hos Amazon.se, Inet, Komplett, NetOnNet, Proshop och Webhallen. Priserna är inklusive moms och butikens sida visar alltid det slutliga priset.

Källor

  1. How we track RAM prices, theRAMageddon
  2. The difference between RAM speed and CAS latency, Crucial
  3. DDR5 memory standard: An introduction to the next generation of DRAM module technology, Kingston Technology
  4. Intel Extreme Memory Profile (Intel XMP), Intel
  5. AMD EXPO Technology for AMD Ryzen Processors on Socket AM5, AMD
  6. DDR5 Memory Buying Guide 2026: Speed, Capacity, and EXPO/XMP Explained, Newegg Insider
  7. How Much Does DDR5 RAM Speed Matter For Gaming?, Engadget
  8. AMD Ryzen 9 9950X, AMD
  9. Intel Core Ultra 9 Processor 285K specifications, Intel
  10. Intel Core i5 processor 14600K specifications, Intel
  11. VENGEANCE 32GB (2x16GB) DDR5 DRAM 6000MT/s CL30 Memory Kit, Black (CMK32GX5M2B6000C30), Corsair
  12. F5-6000J3636F16GX2-RS5K - Overview, G.Skill
  13. F5-6000J3036F16GX2-FX5 - Overview, G.Skill
  14. How Much RAM Do You Actually Need in 2026?, Newegg Insider
  15. How to Upgrade & Install RAM in your PC, Corsair
  16. FURY Impact DDR4 SODIMM memory, 8GB-64GB/3200MT/s, Kingston Technology
  17. The end of an era: DDR4 production to essentially end this year, Micron the final domino to fall, Tom's Hardware

Gregory är pseudonymen bakom prissidorna och bakgrundsartiklarna på theRAMageddon. Texterna skrivs med hjälp av AI utifrån våra egna veckovisa prisdata och följer vår redaktionella policy.

Läs vidare